מעקה זכוכית למרפסת – פרקטיקה, או עיצוב?

מעקה זכוכית למרפסת הוא עניין עיצובי לחלוטין – הוא שקוף ומאפשר לראות את הנוף, הוא אסתטי ואלגנטי והוא אף משווה למרפסת מראה חדשני ומיוחד, בעיקר אם אין הרבה מעקות כאלה בבניינים מסביב.

יחד עם זאת, התקנים בישראל לא מזניחים את ההיבט הבטיחותי ואף קובעים כללים מחמירים להתקנת מעקות זכוכית למרפסת. אז איך זה עובד ביחד?

דרישות התקן הישראלי

בטיחות היא הנושא הראשון שקופץ לראש כאשר חושבים על מעקה למרפסת. בעיקר כאשר יש ילדים בתמונה והאמת היא שתמיד יש ילדים בתמונה. גם אם אתם לא מתכננים להקים משפחה בקרוב וגם אם אין לכם ילדים בבית, ילדים מגיעים לבקר והם אוהבים במיוחד להגיע למרפסת. אבל גם מבוגרים צריכים את ההגנה של מעקה בטיחותי ואמי למרפסת, בעיקר כאשר מדובר על מרפסת בקומה גבוהה.

משום כך, התקן הישראלי קובע, כי המעקה, המאחז וההתקנה, יתוכננו על ידי אדריכל, מהנדס, או הנדסאי, בעלי הסמכה חוקית. בפועל, לא כולם מקפידים על כך, אך חשוב להבין כי תוכנית אדריכלית כוללת עיצוב של המעקה בצורה יעילה ובטיחותית. כאשר מתכננים מעקה שאינו עומד בתקן, מסכנים את בני הבית והילדים בראשם.

מעקה זכוכית למרפסת - פרקטיקה, או עיצוב
מעקה זכוכית למרפסת – פרקטיקה, או עיצוב

דרישות התקן הישראלי כוללות מספר היבטים חשובים

גובה המעקה

גובה המעקה חייב להיות לפחות 105 ס"מ

 

מרווחים תואמים

המרוויחים בין לוחות המעקה ובינם לבין הבניין חייבים להיות קטנים מספיק, כדי למנוע מעבר של חפץ בקוטר 10 ס"מ.

 

מבנה המעקה

מבנה המעקה צריך למנוע אפשרות לטיפוס.

 

מעקה למרפסת / למדרגות

מעקה למרפסת, שלא כמו מעקה למדרגות, חייב להיות עשוי זכוכית רבודה, שהיא חזקה יותר מזכוכית מחוסמת.

 

עובי הזכוכית במעקה

עובי הזכוכית נקבע בהתאם לגובה המרפסת, עוצמת הרוח ועוד – על ידי בעל מקצוע רלוונטי.

 

קיבוע ובטיחות

קיבוע המעקה חייב להיות בטיחותי, מותאם לסוג המעקה, גובהו ועוד.

 

סוגי זכוכית מעקה למרפסת

בסוף שנת 2010 השתנה התקן למרפסות עם מעקה זכוכית. כיום, כדי לבנות מרפסת עם מעקה זכוכית יש להשתמש בזכוכית רבודה בלבד, שהיא זכוכית עשויה משתי שכבות לפחות, ביניהן שכבת ביניים פלסטית. שכבת הביניים מבטיחה, כי במקרה לא סביר שבו הזכוכית נשברת, היא לא מתפזרת לרסיסים, כי אם נשארת דבוקה לשכבה הפלסטית וכך מידת הנזק היא פחותה בהרבה.

הסיכון לנפילה, או פציעה פוחת ולכן זוהי הזכוכית המתאימה ביותר כיום לייצור מעקות למרפסת. חשוב לציין כי במקרים מסוימים, לא די להשתמש בזכוכית רבודה, כי אם לייצר את הזכוכית הרבודה מלוחות של זכוכית מחוסמת כדי להוסיף רובד נוסף של בטיחות.

עיגון המעקה לבניין

בחירת הזכוכית המתאימה היא רק חלק אחד בתהליך התקנה בטיחותית של מעקה זכוכית למרפסת, שכן יש לבחור גם את האמצעים המתאימים לקיבוע וחיבור של לוחות הזכוכית, באופן שיבטיח עמידות והגנה מלאה.
לצורך כך יש להתייחס לרכיבי המעקה, כמו גם לאופן בו מעגנים את המעקה לבניין. גם אם הוחלט להחליף את העיגון של הקבלן, בדירת קבלן למשל, אז חייבים להפעיל את האדריכל, או המהנדס לצורך שינוי התוכניות באופן תואם את התקן, כדי להקפיד על בטיחות הדיירים.

 

קיימים 3 סוגים עיקריים של שיטות עיגון וקיבוע מעקה זכוכית

מעקה עם מנטים

מעקה זכוכית עם מנטים – עיגון המעקה נעשה באמצעות אלמנטים קטנים ממתכת, המקבעים את הלוחות זה לזה ושומרים על יציבות המעקה. בגלל הגודל והעיצוב האלגנטי, זוהי השיטה הנפוצה ביותר לעיגון מעקות.

 

מעקה שתול

מעקה זכוכית שתול – זוהי שיטה הניתנת ליישום רק כאשר מדובר על בנייה חדשה, או על תהליך שיפוצים מקיף, שכן המעקה מקובע מתחת לרצפה באופן שיוצר אשליה של מעקה זכוכית העומד בפני עצמו ללא תמיכה.

 

מעקה עם עמודים

מעקה זכוכית עם עמודים – השיטה הותיקה ביותר לעיגון מעקות זכוכית ומעקות בכלל עושה שימוש בעמודים מקובעים לקרקע, אליהם מצמידים את לוחות הזכוכית.

הבעיה היא בהפרעה לאסתטיקה של המעקה על ידי העמודים, אשר הופכת את המעקה הזה לפחות נפוץ מכולם.

 

עיצוב מעקה זכוכית למרפסת

עכשיו, אחרי שהבהרנו את כל כללי הבטיחות, המבטיחים שהמעקה שלכם יגן עליכם בעת הצורך, אפשר לעבור לדבר על העיצוב.

למעשה, רוב מעקות הזכוכית למרפסות מעוצבים בצורה נקייה, ללא קישוטים, או ציורים, או הדפסות, או אפילו מרקמים וחריטות, בניגוד למעקות זכוכית למדרגות למשל.
הסיבה לכך פשוטה – מעקה זכוכית תפקידו לאפשר לכם להנות מהנוף ולכן לרוב לא נהוג לקשט אותו.
יחד עם זאת, חשוב לציין כי אם תרצו לעצב את המעקה שלכם בעיצוב ייחודי, השמיים הם הגבול בזכות שפע של טכנולוגיות המאפשרות לכם לבחור צבע, מרקם, או הדפסה, חריטה, או שילוב חומרי גלם נוספים במעקה זכוכית.

למרות זאת, ניתן להשתמש בפתרונות עיצוב שונים, כדי לפתור את הבעיה הכמעט יחידה של מעקה זכוכית – הוא לא מאפשר חדירה של רוח ולכן לפעמים הוא יוצר מצב של מרפסת לא מספיק מאווררת.

 

מאחז יד למעקה זכוכית למרפסת

מאחז יד לא נחשב לתוספת חובה במעקות זכוכית ולמרות זאת, רוב המעקות מגיעים עם מאחז כזה. תפקידו לספק לכם אחיזה טובה ונוחה, אם כי לרוב הוא משמש במרפסות דווקא לתליית אדניות לצמחים.

 

לסיכום

מעקות זכוכית הפכו מאוד נפוצים בישראל בשנים האחרונות, בעיקר בגלל האיכויות העיצוביות שלהם, אך כיום הם נחשבים לבחירה המועדפת על הציבור הרחב גם בזכות תקנים מחמירים, המבטיחים רבה גבוהה של בטיחות – בתנאי שהמעקה תוכנן, יוצר והותקן לפי התקן.
משום כך, בחירת מעקה זכוכית למרפסת צריכה להתבצע ראשית כל בהתאם לתקן ורק לאחר מכן על פי העיצוב.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות לרכישת והתקנת מעקה זכוכית למרפסת – פרקטיקה, או עיצוב? השאירו פרטים

העבודות שלנו

T Glass
T Glass

חברת T Glass היא חברה העוסקת בתחומי ייצור זכוכיות, התאמתן לצרכים הייחודים של הלקוח תוך תכנון מדויק. החברה שלנו קיימת יותר משלושים שנים (!!). אנחנו בני הדור השני לעבודה עם הזכוכית, לכן התנסינו בסוג עבודות רחב הכולל שימושים כאלו ואחרים בזכוכית. יש לנו את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בשוק שמאפשרות לנו להתאים לכם את המוצר המדויק ביותר עבורכם, החל מתוכנות עיצוב שונות, דרכי ייצור חדשניות והתעדכנות באופנות ובטרנדים השונים בעיצוב הבית. אנחנו מציעים מגוון רחב של מוצרים, החל ממעקי זכוכית, שמתוכננים בקווים נקיים ונעשית הדמיה ממוחשבת על מנת להגיע לדיוק המירבי.

רוצים שנציג שלנו יצור עמכם קשר להצעת מחיר?
השאירו פנייתכם כאן ונשוב אליכם בהקדם!
דילוג לתוכן